Oświetlenie łazienkowe – wygoda i piękno aranżacji

Oświetlenie łazienkowe – wybierz komfort i piękno

Wybór oświetlenia łazienkowego to zadanie kluczowe dla naszego codziennego komfortu użytkowania łazienki. Światło w łazience odgrywa przecież kluczową rolę, aby zabiegi higieniczne oraz relaks w wannie lub pod prysznicem sprawiały nam prawdziwą przyjemność. Dobór odpowiedniej formy oświetlenia plafonu, kinkietu, a w przypadku pokoi kąpielowych nawet żyrandoli zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę powierzchnię łazienki. Innego oświetlenia wymaga przecież mała, blokowa łazienka, innego łazienka na poddaszu, a jeszcze inne szanse daje pokój kąpielowy z centralnie usytuowaną wanną, przeszkloną ścianą, luksferami pod sufitem, czy też oknami dachowymi. Światło sztuczne skorelowane zostać musi z pracą naturalnego światła dziennego.

Podstawowa zasada doświetlania łazienki – światło ma być maksymalnie rozproszone

Urządzając łazienkę warto wiedzieć, że prawidłowe jej doświetlenie sztucznym światłem rządzi się optyczną regułą maksymalnie rozproszonego światła. Oznacza to, że natężenie świtała pracuje tak, iż nie powstają cienie oraz nie ma nadmiernej ilości płaszczyzn niedoświetlonych w pomieszczeniu. Łazienka musi być jasna z oczywistych powodów prawidłowego utrzymania higieny oraz bezpieczeństwa przy wykonywaniu zabiegów higienicznych, takich jak golenie i depilacja. Prawidłowo zaprojektowane światło w łazience to także łatwość jej sprzątania, tak by nie umknęły nam zabrudzenia na armaturze, płytkach podłogowych i kafelkach ściennych. Maksymalnie rozproszone światło ma też wyrazistą, jasną barwę. Nie poleca się więc manierystycznych żarówek i świetlówek. Im prościej, tym lepiej. I im jaśniej, tym bezpieczniej.

Co radzą nam eksperci? 

Eksperci zwracają uwagę, aby już na etapie projektu zaplanować oświetlenie górne i boczne. Warto także pomyśleć o jasnych, odbijających światło płytkach podłogowych i ściennych oraz funkcjonalnie rozplanowanych lustrach. Lustra wbudowane w meble łazienkowe to także szansa na dodatkową pracę światła. W przypadku mozaik lustrzanych aranżowanych pod sufitem wystarczy odpowiednio ukierunkować kinkiety, aby światło dosłownie krążyło w pomieszczeniu.

Co doświetlać w łazience? 

Projektując oświetlenie łazienki należy wziąć pod uwagę następujące strefy światła:

* sufit

* listwy podsufitowe (występują w starym budownictwie)

* ściany boczne (zwłaszcza w większych łazienkach i pokojach kąpielowych)

* strefę kąpielową (wannę, kabinę prysznicową lub brodzik)

* strefę higieny porannej (najczęściej umywalkę z kranem i lustrem)

* płytki podłogowe.

Każda z tych stref daje szansę montażu odpowiednich punktów świetlnych. Na suficie zwykle montujemy duże, przykręcane plafony, łatwe do izolacji od zabrudzeń, osadzania się kurzu oraz zabezpieczone przed dostawaniem się insektów domowych do ich wnętrza. Nie ma nic bardziej irytującego podczas codziennej toalety lub kąpieli relaksacyjnej niż brzęczenie muchy uwięzionej w lampie na suficie. Dlatego warto postawić na płaski, przykręcany do sufitu plafon. Jeśli chodzi o doświetlenie ścian bocznych eksperci doradzają wybór kinkietów z solidną obudową żarówek, tak by nie dostawała się do nich wilgoć ze skraplającej się pary wodnej. Doświetlenie ścian bocznych i płytek podłogowych coraz chętniej aranżowane przez inwestorów może przybrać różne formy, od punktowych żarówek ledowych do ich coraz modniejszej, wężowej formy, poprzez lampy wmontowane w podłogę, nieco droższe i wymagające przygotowania dodatkowej instalacji elektrycznej, aż do osobnych, wolno stojących lamp podłogowych w przypadku łazienek o dużej powierzchni i pokoi kąpielowych. W małych łazienkach funkcje dekoracyjne mogą pełnić diody LED w fugach. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu, bo montaż dodatkowych punktów świetlnych nie jest obecnie wykluczony nawet w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej.

Strefy światła

Specjaliści doradzają więc, aby już na wstępie zaplanować trzy podstawowe strefy światła w łazience:

* strefę kosmetyczną

* strefę higieny osobistej

* strefę suszenia i prania.

Oczywiście warianty ich rozkładu będą inne dla łazienki blokowej, inne dla pokoju kąpielowego z osobną suszarnią i pralnią, ale podstawowa zasada na podział stref w trójdzielnej formie sprawdza się zawsze. Warto pamiętać o tym, że światło oddziałuje także na nasze samopoczucie, a w łazience spędzamy przecież codziennie kilkadziesiąt minut.

Post Author: admin

Dodaj komentarz