Mieszkanie z antresolą

Antresola, czyli półpiętro, może być bardzo ciekawym uzupełnieniem przestrzeni. Pozwala na stworzenie interesującej aranżacji wnętrza, ale ma także kilka wad. Czy warto decydować się na zakup mieszkania, w którym zastosowano takie rozwiązanie architektoniczne?

Na rynku nieruchomości dostępne są lokale z antresolą. Możemy również pokusić się o umieszczenie jej w mieszkaniu, pod warunkiem, że jest ono wystarczająco wysokie. Takie rozwiązanie ma swoje wady i  zalety. Jeśli zostanie dobrze zastosowane, powiększy dostępną przestrzeń i stanie się interesującym uzupełnieniem aranżacji. Źle zrobiona antresola będzie mało funkcjonalna i niezbyt wygodna. W przypadku takiego zagospodarowania pomieszczenia mogą również pojawić się problemy z ogrzewaniem oraz akustyką wnętrza. Wszystkie te czynniki trzeba wziąć pod uwagę, żeby zapewnić sobie komfort i wygodę w mieszkaniu.

 Mieszkanie z antresolą – zalety

Wielu osobom zależy na stworzeniu interesującej, oryginalnej aranżacji wnętrza. Antresola, czyli półpiętro zazwyczaj wydzielone nad salonem, na pewno stanowi urozmaicenie lokalu. Takie rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywane w domach jednorodzinnych, rzadziej spotyka się je w mieszkaniach. Bez wątpienia przypadnie do gustu wielu zwolennikom niebanalnego wystroju. Ciekawe możliwości designu dają na przykład schody, które da się zaprojektować na wiele różnych sposobów.

W mieszkaniu z antresolą można łatwo podzielić przestrzeń. Na dole znajdują się pomieszczenia dostępne dla gości, czyli na przykład salon, kącik telewizyjny, biblioteka, aneks kuchenny lub jadalnia. Na górze umieszczamy pokoje dla domowników, czyli sypialnię, gabinet do pracy, pokój dzieci. Oczywiście podobny efekt można również uzyskać w mieszkaniu piętrowym. Różnica polega na tym, że w przypadku antresoli bez problemu obrzucimy wzrokiem całą przestrzeń. Jest to praktyczne rozwiązanie dla osób, które mają dzieci, ponieważ siedząc w salonie, można mieć na oku podopiecznych znajdujących się na półpiętrze. Jeśli na antresoli znajduje się domowe biuro, da się z tego miejsca również zobaczyć, co się dzieje na parterze.

Zbudowanie antresoli może być prostym sposobem na powiększenie przestrzeni dostępnej w małym mieszkaniu. Oczywiście takie rozwiązanie jest możliwe jedynie w przypadku lokalu posiadającego stosunkowo wysoki strop. Półpiętro powinno być umieszczone na takiej wysokości, żeby domownicy mogli się swobodnie poruszać również pod antresolą. Jeśli ten warunek jest spełniony, dzięki dobrze zbudowanej antresoli mieszkanie może stać się dużo bardziej wygodne i łatwiejsze do urządzenia. Na półpiętrze może mieścić się kilka wydzielonych pomieszczeń. Innym rozwiązaniem jest niewielka antresola, na której można na przykład umieścić łóżko i urządzić w ten sposób małą sypialnię.

Otwarte półpiętro na pewno spodoba się osobom, które doceniają duże przestrzenie, a także łatwy kontakt wszystkich mieszkańców. Taki element architektoniczny będzie bardzo dobrze pasować także do nowoczesnych aranżacji wnętrza, w których znaczenie ma właśnie jak największa przestronność oraz unikanie zbędnego dzielenia pomieszczeń.

Wady mieszkania z antresolą

Antresola ma także swoje wady. Jednym z istotnych problemów w przypadku mieszkania z takim rozkładem jest rozchodzenie się dźwięków. W lokalu z antresolą wszystkie hałasy będą się łatwo rozprzestrzeniały. Może być to kłopotliwe, zwłaszcza jeśli mamy małe półpiętro, które nie jest zabudowane i na przykład służy jako sypialnia. W takim przypadku goście w salonie będą przeszkadzać osobie, próbującej odpocząć.

Czasem może zdarzyć się, że mieszkanie z antresolą będzie miało kiepską akustykę, na przykład telewizor będzie lepiej słychać w półpiętrze niż w salonie. Rozwiązaniem problemu jest oddzielenie pomieszczenia na górze od reszty mieszkania, jednak takie rozwiązanie mija się do pewnego stopnia z celem istnienia antresoli, która ma sprawiać, że wnętrze będzie bardziej przestronne.

Kolejnym problemem w przypadku antresoli jest odpowiednie ogrzewanie pomieszczenia. Półpiętro będzie utrudniało właściwą cyrkulację ciepła. Jeśli kupujemy mieszkanie z półpiętrem, powinniśmy sprawdzić rozmieszczenie źródeł ciepła. Kiedy chcemy wybudować antresolę, musimy wziąć pod uwagę lokalizację grzejników. Niewłaściwe umieszczone półpiętro lub nieprawidłowe rozlokowanie grzejników sprawi, że pomieszczenia na górze będą zbyt zimne lub przegrzane. W domach i mieszkaniach z antresolą czasem dobrze sprawdza się ogrzewanie podłogowe.

Antresola może również utrudnić życie, kiedy chcemy przestawić meble lub zmienić wystrój. Konieczność wnoszenia ciężkich przedmiotów po schodach znacznie skomplikuje to zadanie. Dodatkowo schody nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku rodzin z małymi dziećmi, a także osób starszych, które mają ograniczone możliwości poruszania się.

Antresola w mieszkaniu – dobry pomysł?

Warto pamiętać, że antresola może być świetnym pomysłem pod warunkiem, że takie rozwiązanie zostanie dobrze przemyślane. Trzeba umieścić ją we właściwym miejscu i upewnić się, że nie popsuje akustyki pomieszczeń, a także będzie właściwie ogrzewana. Przy zakupie mieszkania, w którym już znajduje się antresola, trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie została umieszczona, czy jest funkcjonalna i wygodna, na przykład czy ma właściwą wysokość. Źle zaprojektowane półpiętro będzie mało przydatne.

Antresola daje wiele możliwości na stworzenie interesującej aranżacji wnętrza. W ciekawy sposób można wykorzystać przestrzeń na półpiętrze, a także pod nim, ponieważ będzie ona w naturalny sposób wydzielona z reszty salonu. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w tradycyjnym i w nowoczesnym wnętrzu, ponieważ jest bardzo uniwersalne. W zasadzie antresolę da się wkomponować w każdy styl wystroju, na przykład przez odpowiednie dobranie schodów i balustrady. Wiele zależy od indywidualnych upodobań – są osoby, którym antresole nie odpowiadają, dla innych jest to idealne uzupełnienie wnętrza. Na pewno warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, np. w celu powiększenia dostępnej przestrzeni.

Post Author: admin

Dodaj komentarz