Lampa ogrodowa – jak może współistnieć z roślinnością ogrodową?

Zwykło się uważać, że lampa ogrodowa ma zazwyczaj postać sztywnego i długiego słupa zwieńczonego formą oświetleniową w postaci żarówki lub halogenu. A przecież wiele współcześnie produkowanych lamp ogrodowych konstruowanych jest tak, by na terenach zielonych współgrać ze wszystkim, co przynosi korzyść naturalnemu otoczeniu naszych domów. Dlatego w aranżacji lamp ogrodowych bardzo pomocne są pnące rośliny. Lampa ogrodowa w sąsiedztwie pnączy od razu zyskuje większą elegancję, przestaje być topornym i sztywnym elementem wprowadzonym do ogrodu i na domowe podwórze. Lampy ogrodowe, wbrew pozorom, bardzo lubią zielone otoczenie. Rozmiarami pokazują, że w tych przestrzeniach to one są największymi gwiazdami, jednak nie da się ukryć, że bez obecności zieleni, w postaci pnączy owijających się wokół trzonu lamp oraz trawy, raczej mniej by znaczyły w ogólnej kompozycji architektonicznej od strony urbanizacyjnej oraz kreowania wyglądu krajobrazu. Na lampę ogrodową też trzeba potrafić znaleźć pod domem odpowiednie miejsce. Jak je dostrzec?

Lampa ogrodowa – szukamy dla niej miejsca.

Jeśli mamy duży ogród – możemy rozpatrzeć wiele ewentualności. Najważniejsze, aby było wygodnie i praktycznie. Lampa ogrodowa nie powinna znajdować się zbyt blisko okien naszego domu, ponieważ intensywne światło padające z niej w czasie długiego wieczoru oraz nocy może nam utrudniać próby zaśnięcia. Lampy ogrodowe mają kilka głównych przeznaczeń:

  • oświetlać drogę wjazdu w sytuacji, gdy ogród sąsiaduje w podjazdem do garażu
  • pełnić funkcje dekoracyjne
  • oświetlać cały podwórze w nocy, by mieć kontrolę, czy nikt niepowołany nie dostał się na nasz teren prywatny
  • oświetlać efektowną architekturę naszego domu
  • oświetlać bramę wjazdową

Mniejsza lampa ogrodowa oczywiście może sąsiadować z oknami naszego domu, tym bardziej, jeśli znajdują się tam efektowne klomby z pięknymi gatunkami roślin, np. różami. Takie światło bardzo skutecznie podkreśla wkład naszej pracy w przydomowy ogród oraz jej wyniki w postaci kwiatów, bez których ogród z pewnością byłby znacznie bardziej ubogi.

Lampa ogrodowa – regulowany strumień oświetlenia.

Współczesna lampa ogrodowa może mieć regulowany strumień oświetlenia. Co to oznacza w praktyce? Dzięki takiemu rozwiązaniu technicznemu możemy za pomocą mechanizmów zdalnych w postaci pilotów lub aplikacji mobilnych w telefonie sterować intensywnością światła, jakie lampa emituje. Można zmieniać i dostosowywać nie tylko moc działania oświetlenia, ale także inne jego parametry, np. kolor. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich ceniących efekty specjalne w domowym zaciszu, lubiących podkreślić wygląd własnego domu, aby wyróżniał się spośród wszystkich budynków postawionych w najbliższym sąsiedztwie. Szczególnie efektownie działa tego typu oświetlenie w okresie zimowym, świątecznym, gdy chcemy, by dom wyróżniał się w otoczeniu śniegu i wśród świątecznych dekoracji. Lampa oświetleniowa jest urządzeniem uniwersalnym. Działać może przez cały rok, niezależnie od pogody oraz zmieniających się warunków atmosferycznych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz